اينجا هستيد: سایت حقوق > قوانین، مقررات و آراء > قوانین مادر

مقالات كامل

 • قانون آيين دادرسی كيفری (مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات ۱۳۹۴) - ژوئيه 2015

  توجه: جهت دانلود نسخه مناسب چاپ قانون آیین دادرسی کیفری، اینجا را کلیک کنید.
  بخش اول- کلیات
  فصل اول- تعریف آیین دادرسی کیفری و اصول حاکم بر آن
  ماده 1- آیین دادرسی کیفری مجموعه مقررات و قواعدی است که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، میانجی گری، صلح میان طرفین، نحوه رسیدگی، صدور رأی، طرق اعتراض به آراء، اجرای آراء، تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضائی و ضابطان دادگستری و رعایت حقوق متهم، بزه دیده و جامعه وضع می شود.
  ماده 2- دادرسی کیفری باید مستند به قانون باشد، حقوق طرفین دعوی را تضمین کند و قواعد آن نسبت به اشخاصی که در شرایط مساوی به (...)

 • دانلود کتاب صوتی قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 - ژوئن 2015

  دانلود فایل صوتی کتاب قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 به حجم 116 مگابایت. اینجا را کلیک کنید.

 • قانون آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی - نوامبر 2014

  قانون آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی
  توضیح اینکه مواد این قانون طبق مادۀ ۶۹۹ آن، به ترتیب به پایان قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ افزوده شده و به عنوان بخش های هشتم تا دوازدهم این قانون در نظر گرفته شده اند و مجموعه این قانون آیین دادرسی کیفری جدید از اول تیر ماه ۱۳۹۴ لازم الاجرا خواهد بود
  بخش هشتم ـ آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح
  فصل اول ـ کلیات
  ماده571ـ سازمان قضائی نیروهای مسلح که در این قانون به اختصار سازمان قضائی نامیده می‌شود، شامل دادسرا و دادگاهها‌ی نظامی ‌به شرح مواد آتی است.
  ماده572ـ رئیس سازمان قضائی از بین قضاتی که (...)

 • قانون مجازات اسلامی - نوامبر 2014

  جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
  عطف به نامه شماره 152433/38648 مورخ 20/9/1386 در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مجازات اسلامی مصوب جلسه مورخ 1/2/1392 کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطابق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی که با عنوان لایحه یک فوریتی مجازات اسلامی (کلیات، حدود، قصاص و دیات) به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 25/9/1388 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می گردد.
  علی (...)

 • قانون مدنی - نوامبر 2014

  مصوب ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۰۷ با اصلاحات بعدی
  مقدمه
  در انتشار وآثار و اجراء قوانین بطورعموم
  ماده ۱ - مصوبات مجلس شورای اسلامی و نتیجه همه پرسی پس از طی مراحل قانونی به رئیس جمهور ابلاغ می شود. رئیس جمهور باید ظرف مدت پنج روز آنرا امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آنرا صادر کند و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از ابلاغ منتشر نماید.
  تبصره – در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور در این ماده به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت مصوبه را چاپ و منتشر نماید. ( اصلاحی مطابق قانون اصلاح (...)